Yazılım

4 ADIMDA HTML-CSS ÖĞRENİN!

Güzel bir web sitesi geliştirmek veya bu işten para kazanmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken HTML ve CSS öğrenmektir. Eğer, biraz araştırma yaptıysanız web sitesi oluşturmanın temelinin HTML ve CSS’den geçtiğini muhakkak görmüşsünüzdür. Peki, HTML ve CSS öğrenmek için hangi adımlar izlenmelidir? Nelere dikkat edilmelidir? Tek başına öğrenmek mümkün müdür?4 ADIMDA HTML-CSS ÖĞRENİN! 2

1. Adım: Bir Öğretici Bulun

CSS ve HTML öğrenmek istiyorsanız ilk olarak bir öğretici yani öğreneceğiniz kaynağı bulmanız gerekmektedir. HTML ve CSS öğrenmek için illa bir okula veya kursa gitmeniz gerekmemektedir. Bilgisayarınız ve internetiniz mevcutsa tek başınıza da öğrenebilirsiniz.

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve her an her bilgiye kolayca ulaşılması sayesinde öğreneceğiniz kaynağı internette bulurken pek zorlanmayacaksınızdır. Eğer videolardan çalışmak istiyorsanız ve bir ücret ödemek istemiyorsanız Yotube’da HTML ve CSS öğreten birçok kanal bulabilirsiniz. Ancak küçük bir miktar ücret ödemeyi kabul ederseniz Udemy’de birçok HTML ve CSS dersine ulaşabilirsiniz. Bunlardan sizin için en uygun olanı tercih edebilir ve hemen işe koyulabilirsiniz. Ayrıca, Udemy ile satın aldığınız kurstan memnun kalmazsanız 30 gün içinde para iadesi de mevcut.

2. Adım: Zaman Ayırın ve Disiplinli Olun

Bir şeyleri öğrenmek zaman alır. Bir günde kimse sahip olmak istediği bilgilerin hepsini hafızasına alamaz. Bu sebeple, öğrendiğiniz şey ne olursa olsun zaman ayırmanız gerekir. Adeta bir okul veya iş yerindeki mesai saati gibi bir süre ayırarak kendinizi disipline etmeniz gerekir. Eğer disiplinsizlik olursa başarıya ulaşmakta oldukça güç olacaktır. Mümkün oldukça her gün, zamanınızın az da olsa bir kısmını CSS ve HTML öğrenmek için ayırın. Özellikle öğrendiklerinizi unutmamak ve hızla gelişmek için o bilgisayarın başına oturmanız gerektiğini unutmayın!

3. Adım: Pratik Yapın

İyi bir öğrenme bol pratik ile desteklenir. Pratik noktasında https://www.w3schools.com/ web sitesinden de yararlanabilirsiniz. Bu web sitesi, HTML ve CSS konularını öğrenmeniz haricinde size egzersizler sunar ve pratikler yapmanızı sağlar.  Ayrıca HTML ve CSS haricinde de Python, JavaScript gibi programlama dillerinin konu ve egzersizlerine de bu web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ek olarak belirtmek gerekir ki izlediğiniz videolardan veya aldığınız kurslardan öğrendiğiniz kadarı ile asla kendinizi sınırlamayın. Sürekli olarak yeni ve farklı kaynaklardan örnekler araştırın ve deneyin.

4. Adım: Hata Yapmaktan Korkmayın

Genellikle yeni bir şeyler öğrenirken sürekli olarak hata yapmaktan korkarız. Yeni bir dil öğrenirken; yanlış telaffuz etmekten veya bisiklet sürmeyi öğrenirken; düşmekten korkarız. Ancak ne konuşmadan İngilizceyi öğrenebiliriz ne de direksiyonun başına geçmeden bisiklet sürmeyi öğrenebiliriz. Aynısı HTML ve CSS öğrenmek için de geçerlidir. HTML ve CSS öğrenmek için püf noktalardan biri; hata yapmaktan korkmamaktır. Hata yapmaktan veya yanlış satırlar yazmaktan korkmayın. Deneye deneye doğru olanı bulacaksınızdır. Ayrıca siz şu anda profesyonel bir proje veya iş geliştirmiyorsunuz. Kendi kendinize bir şeyler öğrenmeye çabalıyorsunuz, bu yüzden kendinizi serbest bırakın. Stres altında başarıya ulaşmaya çalışmanın sizi oldukça yıpratacağını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu