Otomobil

Araba Kaplama Nasıl Yapılır?

Araba Nasıl Kaplanır?

Araba kaplama işlemi işinde uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmalıdır. Eğer uzman kişilere yaptırmaz iseniz yanlış montaj, birleşme yerlerinin birbirini tutmamasına, hava baloncuklarının oluşmasına ve yapıştırmış oldukları cast folyosunun kısa sürede kalkmasına sebep olur. Araba kaplanırken ilk olarak arabanın üst kısmından başlanmalı ve aşağıya doğru yapıştırılarak devam edilmelidir. Cast folyo esnetilmeden yapıştırılmalıdır. Aksi takdirde yapıştırılacak diğer parça birbirini tutmayacaktır. İşlem bittikten sonra cam kısımlarına one way vision adlı delikli malzeme ile yapıştırılır. Malzemenin amacı dış kısımdan bakıldığında basılan görselin görünür, araç içinden bakan kişi ise dışarıyı net görür.

Araba Kaplama Nasıl Yapılır? 2

Araç Kaplamadan Önce Araba Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak işe başlamadan bir gün önce araç tertemiz yıkanıp kapalı garajda kuruması için bekletilmesi gereklidir. Firmaların yaptığı en büyük hata ise araç kaplamadan birkaç saat önce yıkayıp güneş altında kurutulmasıdır. Böyle yapınca fitiller içinde su kalır ve kaplanmak’ta olan cast folyo içinde istemesek de su kaçmasına sebep olur. Arasına kaçan sular güneşi görünce buharlaşmaya başlıyor ve buhar etkisiyle yapıştırılan cast folyoyu kaldırarak kötü görünmesine sebep olur.

Araba Kaplanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplanması gereken arabanın dışının temiz olması, kullanılacak olan cast folyonun üstündeki mürekkebin kuruması, keçe ile sıvama işleminin yapılması, aralarda kalan hava kabarcıklarının iğne ucu ile patlatılması ve montaj bittikten sonra alkol ile temizlenip, fön ile komple üzerinden geçilmesidir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu