Yazılım

Başarılı Bir Yazılımcı Nasıl Olunur?

Yazılımcı olmak istiyorsanız ilk önce bilgisayarı sevmelisiniz. Bilgisayara olan ilgi ve bilgilerinizi yeteri kadar üst seviyede görüyorsanız ve bu konuda yapabileceğinize inanmış iseniz doğru yolu bulmuşsunuzdur.

Bir yazılımcı devamlı öğrenme çabası içinde olmalıdır. Yazılım sektöründe sınırın olmadığını unutmamalıyız. Yazılım sektörü ucu bucağı gözükmeyen ve devamlı gelişen sektördür. Bu yüzden sadece bir tane programlama dili öğrenip, ben bu işte ustayım demek yanlış olacaktır.

Öğrendiklerinizi sürekli paylaşmalı, bilgileri sizden sonrakilere aktarmalısınız. Bilgi paylaştıkça artar. Bilgi alışverişi yapmak kendi eksik olduğunuz konularda kendinizi tamamlamanıza yardımcı olur. Yazılım ve mühendislikte kendinizi geliştirmez iseniz hiç bir ilerleme göremezsiniz.

Başarılı Bir Yazılımcı Nasıl Olunur? 2

Bu sektörde olduğunuz sürece devamlı alanında uzmanlaşmış kişiler ile daima iletişim halinde olun. Onların tecrübe ve bilgilerinden devamlı yararlanın. Sosyal medya üzerinden bu dallar üzerindeki birçok gruba katılarak diğer yazılımcılarla tanışabilirsiniz. Bu sektörde bencil olmak sizi hep geriye atacaktır.

Programlama dillerini tanıyarak kendinizi hangi dilde yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız o dile yoğunlaşabilirsiniz. Web sitesi oluşturabilir, isterseniz oyun yazabilirsiniz. Birçok seçenek bulunur. Sizin hangi alana ilginiz çok ise oraya yoğunlaşabilirsiniz.

Yeteri kadar öğrendiğinizi düşünüyor iseniz bunu bir proje ile kanıtlayabilirsiniz. İş hayatına atıldığınızda yaptığınız projeler sizi diğerlerinden bir adım öne taşıyacaktır.

Bu işi yapıyorsanız disiplin ve prensip çok önemlidir. Projeleri erteleyip, geçiştirirseniz başarılı olmanız mümkün olmayacaktır. İyi bir yazılımcı planlamayı düzgün yapar ve ciddiliğini korur. Gereksiz samimiyetlere izin vermez.

Para hep ikinci sırada olmalıdır. Kendinizi geliştirirseniz yüksek gelir elde edebilirsiniz. Ancak önceliğiniz kariyer ve başarı olmalıdır. Eğer hedefleriniz doğrultusunda giderseniz başarılı bir yazılımcı olur ve bu başarı sayesinde de çok paralar kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu