Sağlık

Elektronik Sigaranın Bilinen Riskleri Nelerdir?

Düzenli içilen sigaralara kıyasla, e-sigaralar kısa bir süredir piyasada bulunmaktadır. Bu süre yaklaşık 11 yıldır. Bilim adamları, elektronik sigara kullanımlarının insanların sağlığını nasıl etkilediğini anlamak için e-sigaralar üzerinde çalışıyorlar. İşte doktor ve araştırmacıların şu anda bildikleri:

E-sigaralar genellikle nikotin içerir. Nikotin, tütün ürünlerinde bağımlılık yapan şeydir. Nikotin içermediğini iddia eden bazı elektronik sigara buharının bile nikotin içerdiğini görebilirsiniz.

Elektronik Sigaranın Bilinen Riskleri Nelerdir? 2

Elektronik Sigara Buharı Beyin Gelişimine Zarar Verir

E-sigaralar gençlere, genç yetişkinlere ve hamile kadınlara zararlıdır. Elektronik sigara buharı ile alınan nikotin, bebeklerin gelişmesi açısından risklidir ve çocuklarda, genç erişkinlerde 20’li yaşların başlarında bağımlılık yapabilir ve beyin gelişimine zarar verebilir. E-sigaralar hakkında hala öğrenilecek çok şey olmasına rağmen, kanıtların, e-sigara kullanımının zararlı sağlık etkilerinin gençler ve genç yetişkinlerin bunları kullanmaması gerektiği anlamına geldiği açıktır.

Elektronik sigara buharı başka zararlı maddeler de içerebilir. E-sigaralar genelde normal sigaralardan daha az kimyasal maddelere sahip olsalar da, kurşun, akciğer hastalığına bağlı tatlandırıcılar, akciğerlerin derinliklerine solunabilen küçük parçacıklar ve kansere neden olan kimyasallar gibi ağır metaller içerebilirler.

E-sigara kullanan birinin yanında olmanız sizi elektronik sigara buharına ve içindeki kimyasallara maruz bırakabilir. Bu normal sigara içen birinin yanında çokça vakit geçirenlerin pasif içici olarak adlandırılmasına benzer. Bir süre sonra elektronik sigaranın kimyasallarına maruz kalarak siz de zarar görmeye başlarsınız. Bu nedenle kendiniz sigara tüketmiyorsanız bile, tüketen kişilerin yanında da çok uzun vakit geçirmemeniz önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu