Sağlık

Halsizlik Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vücut sistemlerinin verimli çalışmaması durumunda halsizlik görülebilir. Dengesiz bir şekilde beslenmek enerji kaybına had safhada etki eder.
Halsizliğin üstesinden gelmek istiyorsanız bunun için birçok alternatif yöntem bulunuyor.

Halsizlik Neden Olur?

1- Çok fazla egzersiz ve spor yapmak: Genellikle spora yeni başlamış kişiler hafif tempolarda çalışması gereklidir. Her gün spor yapmak yanlış olur. Bir gün içerisinde bir saatten fazla çalışmak da vücudun gerekli fonksiyonları yerine getirmemesine sebep olur. Spor yaptıktan sonra mutlaka protein ve vitamin takviyesi alınmalıdır.

2- Kahvaltıyı ihmal etmek: Beslenme uzmanları, kahvaltı öğünler arasında en önemlisi olarak söylemektedirler. Kahvaltı öğününü atlayıp güne başlarsak gün içerisinde çok fazla halsizlik hissetmemize sebep olur. Kahvaltı öğününde yumurta, süt, peynir vb. protein destekli gıdalar mutlaka tüketilmelidir.

3- Uykusuzluk: Günde en az 7-8 saati uyuyarak geçmelidir. Uykunun süresi, kalitesi ve zamanı da çok önemlidir. Gündüz vakitlerinde yatakta uyusanız bile beyin uykumuz esnasında çalışmaya devam eder. Bu yüzden uykudan yorgun kalmanıza ve halsizlik belirtilerine sebep olur.

4- Su Tüketimi: Gün içinde en az 2-3 litre su tüketilmesi gerekir. Su, canlılığı sağlar ve vücudu besler. Asitli ve şekerli sıvılarla su ihtiyacı kesinlikle karşılanmamalıdır.

Halsizlik Neden Olur ve Nasıl Geçer? 2

Halsizlik Yapan Hastalıklar

1- Kansızlık: Diğer adıyla da bilinen anemi hastalığı, yüksek oranda yorgunluk ve halsizliğe neden olur. Eklem ağrıları ile ortaya çıkar ve günlük yaşamı olumsuz etkiler.

2- Kanser: Gizli bir şekilde vücut içerisine yayılan kanser, farklı belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemini çökerten kanser türleri ilk olarak sürekli yorgun hissetmenizi sağlar.

3- Depresyon: Erkek ve kadınlarda depresyon belirtileri hemen hemen aynıdır. Kendini toplumdan uzak görme, hep yalnız kalmayı istemek ve yorgunluk bunların belirtilerinden bazılarıdır. Kişilerin içinden bir şey yapmak gelmez.

Halsizliğe Ne İyi Gelir?

1- Şekerleme yapmak: Yapılan araştırmalara göre gün içerisinde şekerleme yapmak insan ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır. Gün içerisinde yarım saat veya bir saat arasında şekerleme yapmak halsizliği tamamen ortadan yok eder.

2- Spordan sonra dinlenmek: Spor yapan bireylerin enerjilerini çok kullanmamaları gerekmektedir. Duş ve spordan sonra mutlaka en az yarım saat dinlenilmelidir.

3- Yürüyüş yapmak: Halsizliğin önemli nedenlerinden birisi de akşam yemeğinden sonra hareket etmemektir. Yemek yerken metabolizma yavaşlar ve kişinin kendisini halsiz hissetmesine sebep olur. Halsizliği kırmak için de en az 15 – 20 dakikalık yürüyüşler sağlık açısından oldukça etkili olacaktır.

Halsizliğe İyi Gelen Besinler

1- Sade kahve: Kişiler kahvaltı yaptıktan sonra bir fincan kahve içerek güne enerjik başlayabilirler. Kahve hazırlanırken şeker,süt ve krema gibi tatlandırıcıların kullanılması önerilmez. Kahve içerisindeki kafein miktarı yüksek olduğu için kişiye daha çok enerjik verir.

2- Hurma: Hurma, meyveler arasında en tatlı ve en şekersiz olanı olarak bilinir. Gün içerisinde hurma tüketen kişiler formlarını koruyarak doğal yöntemler ile enerji alırlar.

3- Bitter çikolata: Bitter çikolata da çok az şeker içermektedir. Kakao oranı yüksek olduğu için doğal ağrı kesici olarak bilinir ve kişiye enerji de verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu