Yazılım

Hosting ve Domain Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting, kelimesinin karşılığı barındırma demektir. Bu anlamından da anlaşılacağı gibi hosting verileri herhangi bir konumda barındırmak anlamına gelir. Kendimize ait bir internet sitemiz olsun istiyor isek önceliğimiz bir domain (alan adı) almak olmalıdır ve bu domain üzerinden site kurabilmemiz için de hosting almamız gerekmektedir. Bir site kurmak istiyorsanız en temel şey hosting ve domain sahibi olmanızın gerekmesidir.

Hosting, internet hızı yüksek olan bilgisayarlar ile sağlanmaktadır. Bu bilgisayarlar yüksek işlemcilere sahip endüstriyel bilgisayarlardır. Sunucu ismi verilen bu bilgisayarlar, sürekli çalışma esası göz önünde bulundurularak üretilirler. Sunucular kapanmadan aylarca hatta yıllarca arıza yapmadan çalışma prensibi göz önünde bulundurularak üretilir. Bu sayede internet siteleri sürekli ulaşılır halde olurlar.

Kısaca açıklamamız gerekirse, internet sitemize ait verileri saklayıp, ziyaretçilere sürekli ulaşımını sağlayan, yüksek hızlarda yayın yapan hizmetlere web hosting denir.

Web hosting, alt yapısı olan Windows Hosting ve Linux Hosting olarak iki şekilde sunulur.Hosting ve Domain Nedir? 2

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, web sitemize tarayıcı üzerinden kolayca ulaşmamızı sağlayan isimdir. Dünya üzerinde global olarak birçok alan adı uzantıları mevcuttur. En çok bilinen alan adları com, net ve org uzantılarıdır.İlk olarak symbolics.com alan adı ile 15 Mart 1985’te kurulan kayıt edilen site ile kullanılmaya başlayan .com uzantısı dünya üzerindeki en çok kullanılan uzantıdır.

Her ülkenin kendine ait uzantısı vardır. Ülkemizin uzantısı ise .tr’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu