Sağlık

Kalsiyum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum, vücuttaki diş ve kemikleri oluşturan, onları sağlam ve sağlıklı tutmak için de gerekli olan elementtir. Vücutta bulunan kalsiyumun, vücuttaki %99’u kemik ve dişlerde yer alır. Geriye kalan %1’lik kısım ise eklemleri yapılandıran, kanın pıhtılaşmasını sağlayan, sinir sistemlerini onaran ve kalp atışlarının düzenli olmasına destek olan, kan ve yumuşak dokularda bulunur.

Vücudumuzun için en önemli bir etkene sahip olduğu için, günlük olarak belirli bir miktarda kalsiyum alınması gerekmektedir. Ergenlik döneminde gelişim devam ettiği için çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalsiyum, bazı kanser türlerinin risklerini azaltmada ve kemik erimesinin de önüne geçilmesinde önemli rol oynar.

Kalsiyumun Faydaları

Sinir ve kas dokularının işleyişi, kemik ve diş sağlığı, kanın vücuda dağılması, vücut ile beyin arasındaki iletişimin sağlanması, hormon ve enzimlerin sağlanması gibi birçok konuda faydası vardır.

Kalsiyum Nedir? Faydaları Nelerdir? 2

Kalsiyum İçeren Besinler

Süt ve süt ürünleri oldukça kalsiyum konusunda zengindir. Ancak günümüzdeki fazla işlemden geçirilmiş olmaları vücudumuza yarardan çok zarara uğratmaktadır.
Kalsiyum bakımından zengin olan gıdalar; soya peyniri, soya fasulyesi, ceviz, fıstık, brokoli, lahana, alabalık ve sardalye olarak sıralanabilir. Bunların haricinde ise; şalgam, kuşkonmaz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem, kuru meyveler ve kuru baklagiller zengin gıdalar arasında yer alır.

Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyum eksikliği, kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunları ortaya çıkarır. Ayrıca; eklem ağrıları ve kas kramplarına, saç ve tırnakların zayıflamasına, kalp çırpıntı, egzama, sinirlilik hali, yüksek tansiyon, depresyon ve uykusuzluk gibi de problemlere yol açabilmektedir.

Kalsiyum Fazlalığı

Kalsiyum eksiklğinin vücut üzerinde zararları olduğu gibi fazlalığı da vücudumuz için zararlıdır. Fazla kalsiyum alınması, kas güçsüzlüğü, böbrek taşı ve kireçlenmesi ve kemiklerde kireçlenme gibi sorunlara yol açar. Günlük olarak kalsiyum gereksinimi kişiden kişiye göre değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu