Sağlık

Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, hastanın gerçek ile gerçek dışı görüntüleri, sesleri ve kokuları ayırt edememesine sebep olan bir akıl hastalığıdır. Genellikle uzun süreçte gelişir. Hasta toplumdan her geçen gün daha da soyutlanır. Devamlı olarak korku hissedebilir, halüsinasyonlar görebilir ve sanrıları olabilir. Bu süreçte de hasta olduğunu kesinlikle reddeder. Şizofreni hastalarının büyük çoğunluğu şiddet eğiliminde olmadığından etrafındaki insanlar kişinin hasta olduğunu anlamayabilir. Hemen her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis şizofrenide de önemlidir ancak kişi durumunu reddettiği için genellikle geç tespit edilir.

Şizofreni Adayı Olabilir Miyim?

Şizofreninin ortaya çıkmasında genetik ve çevresel faktörler, travmalar ve beyinde gerçekleşen kimyasal bozulmalar rol oynar. Kişinin ailesinden bir birey şizofreni hastasıysa (annesi,babası,kız veya erkek kardeşi) kendisinin de aynı hastalığa yakalanma şansı %10a kadar çıkarken, kişinin iki ebeveyni de şizofreni hastasıysa yakalanma şansı %40a kadar çıkar. Bunların yanı sıra yaşanan çocukluk travmaları(cinsel istismar, kaza, cinayet), toplumdan izole büyümek, yoksul yaşam koşulları gibi durumlar da hastalığı tetikleyebilir. Bunlardan hiçbirini karşılamayan birisinin de şizofreniye yakalanması mümkündür.Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavisi 2

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

  • Hasta, halüsinasyonlar gördüğü için kendi kendine konuşurken gözlemlenebilir. Ne yaptığı sorulduğunda ise mantıklı bir cevap vermeye çalışır.
  • Anlamsız cümleler kurar, konuya odaklanmakta zorluk çeker ve ortama uygun olmayan tepkiler verebilir.
  • Uzun süre hareketsiz kalabilir.
  • Fiziksel becerileri yoğun ölçüde zayıflar, günlük işlerini dahi yapamayacak duruma gelebilir.
  • Dış dünyada olan olaylara reaksiyon göstermeyebilir
  • Uyku düzeninde karışıklıklar oluşur, hasta günün hangi vaktinde olduğunu karıştırabilir.
  • Sanrılardan dolayı kendisinin kaçırılacağını, saldırıya uğrayacağını hatta öldürüleceğini bile düşünebilir.

Şizofreni Teşhisi Nasıl Konur?

Şizofreni teşhisinin somut bir yolu olmadığından hasta bazı testlere tâbi tutulur. Uzmanlar tarafından yapılan testler sonucu davranışlarında bozukluk tespit edilirse, tedavi çeşitli ilaçlarla desteklenir.

Şizofreni Tedavisi

Şizofreni ömür boyu süren bir hastalıktır. Tedaviler, hastalığın semptomlarını en aza indirmek amacıyla uygulanır. Erken teşhis, başarılı tedavi ve hastanın da çabasıyla hasta uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilir. Bu süreçte yakınlarının da destek olması ve hastayı yalnız bırakmaması önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu