İnternet

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

Virtual Private Network açılımının kısaltılmış hali olan VPN, internet’te başka IP adresi ile bağlanmanıza yardımcı olan hizmettir. VPN, bağlantıyı güvenli şekilde sunar ve ağa bağlanırken kişisel bilgilerinizin bulunmamasını sağlar. Ülkenizdeki kısıtlanmış ve yasaklanmış sitelere girmenizi VPN sayesinde sağlayabilirsiniz. Ayrıca verileri kendisi şifreler ve 3. şahısların ne yaptığınıza ulaşmasını güvenli bir şekilde engeller.

 

VPN hizmeti veren uygulama ve firmalar genellikle size kısa bir süreliğine deneme süresi tanır. Kesintisiz ve limitsiz şekilde kullanmaya devam etmek istediğinizde ise sizden ücret isterler. Bağlanacağınız sunucular genellikle farklı ülkelerde olacağı için PİNG sorunu yaşama ihtimaliniz vardır.

VPN Nedir? Ne İşe Yarar? 2

VPN Kullanım Amacı Nedir?

1) Yasaklı ve Kısıtlı Sitelere Giriş

Geçmiş zamanda Twitter, Youtube gibi yüksek hit’e sahip olan sitelerin bile yasaklandığına şahit olmuştuk. Bu tür durumlarda insanlar özellikle VPN programına ihtiyaç duyarlar. Sizin adresinizi başka bir ülkeden bağlanıyormuş gibi gösterip verilerinizi şifreleyip gönderdiğinde yasaklama ve kısıtlamadan kurtulmuş olursunuz.

2) Dosya İndirmek

Bilinenlere göre birçok ülkede Torrent gibi siteler yasaklanıyor. Bu olayın sebebi yapılan yasadışı korsan dosya indirmeleridir. Dosya indirirken hızınız yavaşlasa da VPN kullanmanızın güvenliğiniz bakımından oldukça sağlıklı olacaktır.

3) Okul veya İş Ağına Ulaşmak

Yapılan işlerin çoğunlukla güvenlik bakımından şirketin verdiği adres ile bağlanmanız istenir. Aynı şekilde okul ağı yönetimi içinde VPN programıyla bağlantı yapmanız oldukça önemlidir.

4) Güvenlik ve Gizlilik

Güvenlik internet kullanımınızda oldukça önemli bir unsurdur. Banka bilgileriniz gibi önemli kimsenin bilmemesi gereken bilgilerin 3. şahısların eline geçmemesi için VPN uygulamalarını tercih edebilirsiniz. VPN programları sayesinde kötü niyetli kullanıcılar verileriniz şifrelendiğinden bilgilerinize kolayca erişemeyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu